Łazienki są wyjątkowe. Wejście do pięknej, dobrze zaprojektowanej łazienki może sprawić, że poczujesz się spokojny, szczęśliwy i nieco fantazyjny. Jednak niektórzy właściciele domów uważają, że renowacja łazienki w celu dopasowania jej do tej estetyki jest nieco trudna. Nie musi tak być. Poniżej znajduje się 15 wskazówek dotyczących remontu łazienki, które mogą sprawić, że kolejny projekt remontowy będzie najbardziej płynny.

1. Ustal budżet na remont łazienki

Remont łazienki w nowoczesnym stylu, który ci się podoba, to znacząca inwestycja, zarówno dla ciebie, jak i dla twojej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że remont łazienki nie jest tani. Bez solidnego budżetu możesz ponieść dodatkowe koszty, które nie były częścią początkowego planu.

Zanim zaczniesz, upewnij się, że sprawdziłeś niestandardowe koszty budowy w swojej okolicy i wykorzystaj te szacunki do ustalenia realistycznego budżetu. Kolejną mądrą wskazówką dotyczącą renowacji łazienki jest zatrudnienie firmy projektowej lub wykonawcy przebudowy do wykonania pracy. Większość z nich oferuje stałe ceny, co pomoże ci trzymać się ustalonego budżetu.

2. Zacznij od określenia położenia toalety

Pożądana lokalizacja toalety jest istotnym wyznacznikiem całego układu łazienki. Musisz wybrać odpowiednie miejsce, które będzie współgrać z nastrojem pomieszczenia, zwłaszcza jeśli dążysz do uzyskania klimatu spa.

Musisz także upewnić się, że toaleta nie jest pierwszą rzeczą, którą zauważają goście, gdy natkną się na otwarte drzwi łazienki, ponieważ nie jest to najbardziej estetyczny element.

3. Wykorzystaj swoją przestrzeń

Jedną z najczęściej pomijanych wskazówek dotyczących remontu łazienki jest rozważenie ilości miejsca, z którym pracujesz, zanim zaczniesz. Należy jednak pamiętać, że przestrzeń w łazience determinuje wybrane pomysły na projekt łazienki. Musisz odpowiednio zarządzać przestrzenią, z którą pracujesz i ustalić realistyczne oczekiwania dotyczące tego, jakie zmiany można w niej wprowadzić.

Opracowanie układu przed rozpoczęciem procesu przebudowy pomaga dobrze wykorzystać rozmiar i kształt obszaru, z którym pracujesz. Projektant może pomóc w tym procesie, tworząc trójwymiarowe obrazy tego, jak będzie wyglądać renowacja małej łazienki i doradzając w zakresie wszelkich możliwych projektów, które masz na myśli.

Mniejsze przestrzenie zapewniają mniej możliwości projektowania i układu, podczas gdy większe otwierają więcej szans i możliwości dla niestandardowego projektu przebudowy łazienki.

4. Wcześnie zdecyduj o materiałach

Jeśli chcesz mieć udaną przebudowę łazienki, musisz dbać o szczegóły. Każdy z pomysłów i szablonów projektu łazienki może wymagać innego zestawu tekstur i materiałów. Upewnij się, że wszystkie wybrane materiały mogą zaspokoić potrzeby związane z przebudową łazienki.

Należy również pamiętać, że łazienki są podatne na regularne zużycie. Dlatego wybrane materiały powinny być w stanie wytrzymać trudne warunki, takie jak zmiany wilgotności, wahania temperatury i narażenie na działanie wody.

Cięcie kosztów materiałów często prowadzi do większych wydatków, ponieważ po kilku latach może być konieczna ich wymiana. Upewnij się, że wybierasz materiały wysokiej jakości, które będą Ci służyć przez lata.

5. Kolory w łazience są niezbędne

Doskonałym sposobem na odważną zmianę wystroju łazienki jest dodanie do niej odrobiny koloru. Co więcej, możesz sprawić, że mała łazienka będzie wyglądać na większą, wybierając jasną paletę kolorów. Najlepiej do tego celu nadaje się spektrum bieli lub światła.

Jeśli pracujesz na dużej powierzchni, możesz eksperymentować z dowolną paletą kolorów. Upewnij się jednak, że wybrane kolory dobrze ze sobą współgrają, zachowując poczucie czystości i spokoju, które powinna mieć każda łazienka. Pamiętaj, że pomalowanie sufitu w łazience na ciemne kolory może ją zmniejszyć i sprawić, że będzie wyglądać na znacznie mniejszą.

6. Wiedz, kiedy pozwolić profesjonalistom przejąć stery

Podczas gdy niektórzy ludzie decydują się na samodzielny remont łazienki, nie zawsze jest to najlepsza opcja, zwłaszcza jeśli planujesz wprowadzić znaczące zmiany. Wiedza o tym, kiedy pozwolić profesjonalistom przejąć stery, jest jedną z najmądrzejszych wskazówek dotyczących remontu łazienki. Profesjonalny projektant łazienek ma wystarczającą wiedzę, aby określić, które zmiany będą skuteczne, a które nie.

Profesjonaliści przywiązują również dużą wagę do szczegółów i są w stanie zauważyć drobne problemy, które można by przeoczyć. Zatrudnienie profesjonalistów oznacza również oszczędności na dłuższą metę, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będziesz musiał zatrudnić hydraulika do drobnych napraw od czasu do czasu.

7. Nie oszczędzaj na lustrach łazienkowych

Oprócz umożliwienia osobom odwiedzającym pomieszczenie sprawdzenia fryzury i makijażu, lustra mogą sprawić, że łazienka będzie wyglądać na bardziej przestronną i lżejszą. Lustra pomagają dodać światła do łazienki, jednocześnie powiększając jej wizualną przestrzeń.

Rozważ dodanie drugiego lustra do głównego, które znajduje się nad umywalką. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, możesz zastosować wielkoformatowe lustra pokrywające całą ścianę. Zamontowanie podgrzewanych poduszek za lustrem zapobiega ich zaparowywaniu podczas kąpieli i prysznica.

8. Skup się na oświetleniu

Bez odpowiedniego oświetlenia łazienka może być niepraktyczna lub wręcz niebezpieczna. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić funkcjonalny projekt oświetlenia, który pasuje do estetyki nowej łazienki.

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie lepszego oświetlenia w łazience jest wykorzystanie naturalnego światła. Jeśli to możliwe, rozważ włączenie dużych okien do projektu. Naturalne oświetlenie omija lustra i pozwala osobom korzystającym z łazienki na dokładne odwzorowanie odcienia i koloru skóry.

Dobry plan sztucznego oświetlenia jest również niezbędny, nawet jeśli masz już wystarczającą ilość naturalnego światła. Ułożenie miękkiego oświetlenia wokół toaletki i powyżej poziomu głowy zapewnia światło o szerokim spektrum, jednocześnie eliminując nieprzyjemne cienie rzucane na twarz w nocy.

9. Wentylacja jest koniecznością

Łazienki są naturalnie podatne na wilgoć, szczególnie w ciepłych porach roku. Zapewnienie doskonałej wentylacji w łazience jest jedną z najmądrzejszych wskazówek dotyczących remontu łazienki. Jest ona niezbędna do utrzymania świeżości i dobrego stanu zdrowia użytkowników.

Dodatkowo, dobra wentylacja pomaga utrzymać uporczywą pleśń na dystans. Nieleczona pleśń może powodować kosztowne uszkodzenia i plamy w łazience, stanowiąc jednocześnie poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Możesz wybrać naturalną wentylację łazienki za pomocą otworów wentylacyjnych i okien lub sztuczną za pomocą wentylatorów wyciągowych. Chociaż okna są doskonałą opcją wentylacji, mogą wpuszczać kurz, zanieczyszczenia i zanieczyszczenia drogowe. Mogą być również niepraktyczne w mroźnych miesiącach zimowych. Twój wykonawca pomoże Ci wybrać dobrą opcję wentylatora wyciągowego, który zapewni skuteczny przepływ powietrza.

10. Zdecyduj, czy chcesz wannę, czy nie

Ustalenie, czy chcesz mieć wannę w przebudowywanej łazience, może być ważną decyzją, szczególnie dla właścicieli domów pracujących z ograniczoną przestrzenią. Podczas gdy w poprzednich stuleciach wanny były koniecznością, obecnie wydają się być w zaniku. Dzisiejsze życie jest znacznie szybsze, a większość ludzi woli wziąć szybki prysznic niż długą, ciepłą kąpiel.

Jednak posiadanie wanny w ramach przebudowy łazienki jest kwestią wyboru. Wanny nadal oferują najwyższy poziom relaksu, zwłaszcza w głównej łazience, gdzie właściciele domów mogą spokojnie się zanurzyć, z dala od wszystkich innych czynności odbywających się w domu. Wskazane jest również, aby zachować co najmniej jedną wannę w swojej nieruchomości, jeśli chcesz wkrótce wprowadzić ją na rynek.

11. Dodaj odrobinę luksusu

Dodanie kilku luksusowych dodatków do przebudowanej łazienki może sprawić, że jej użytkownicy poczują się wyjątkowo. Niektóre opcjonalne dodatki łazienkowe szybko stają się oczekiwaniami i wysoko cenionymi cechami nowoczesnych łazienek. Na przykład, każdy docenia podgrzewaną podłogę po wyjściu spod prysznica. Ma to również sens ekonomiczny, umożliwiając obniżenie temperatury głównego termostatu w mroźne zimowe miesiące.

Elementy montowane na ścianie są wspaniałymi elementami luksusu. Umywalki naścienne, toalety i szafki sprawiają, że łazienka wygląda elegancko, jednocześnie oszczędzając miejsce na podłodze. Podgrzewany wieszak na ręczniki sprawi, że wszyscy domownicy będą cieszyć się kąpielą.

12. Rozważ dostępność

Chociaż pomysł, aby osoba niepełnosprawna miała dostęp do łazienki może wydawać się odległym zmartwieniem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę dostępność łazienki przed rozpoczęciem przebudowy. Twoja łazienka powinna zawierać drobne poprawki, aby uczynić ją bardziej dostępną, co może zaoszczędzić pieniądze później.

Dodanie blokady za ścianą to świetny sposób na zapewnienie, że łazienka będzie mogła pomieścić poręcze w przyszłości. Prysznic bez krawężnika to przyjazna opcja, która może pomieścić osoby niepełnosprawne w gospodarstwie domowym.

13. Rozważ zachowanie starych wykończeń

Głównym celem renowacji łazienki jest nadanie jej nowego, świeżego wyglądu. Jednak niektóre elementy pomieszczenia mogą być trudniejsze do wymiany niż inne. Starsze domy mogą mieć ściany wyłożone kafelkami, na których zainstalowano siatkę drucianą i warstwy betonu.

Usunięcie takich instalacji jest trudne i czasochłonne, a także może spowodować wzrost kosztów pracy i przekroczenie budżetu. Zamiast tego zaleca się zachowanie takich instalacji i skupienie pieniędzy i energii na innych aspektach łazienki, które mogą sprawić, że będzie ona wyglądać i czuć się zupełnie jak nowa. Poza tym, te wykończenia w stylu vintage mogą być fajnym elementem, który dodaje łazience wyjątkowości.

14. Dodaj rośliny

Rośliny ożywiają każde pomieszczenie w domu, a łazienka nie jest wyjątkiem. Rozważ dodanie doniczki podłogowej z ulubionymi kwiatami lub pływającej półki z sukulentami, aby nadać temu sterylnemu miejscu trochę tak potrzebnego życia.

15. Projektuj z myślą o przyszłości

Jeśli planujesz mieszkać w swoim obecnym domu przez kilka lat, ważne jest, aby przebudować łazienkę w taki sposób, aby pasowała do Twoich preferencji i stylu przez wiele lat. Z drugiej strony, właściciele domów, którzy myślą o wystawieniu swojej nieruchomości na sprzedaż w najbliższej przyszłości, powinni wyremontować swoją łazienkę w taki sposób, aby zwiększyć wartość domu.

Upewnij się, że odnowiona łazienka stanowi idealne połączenie wzornictwa, komfortu, wartości, luksusu i trwałości. Podjęcie decyzji o idealnym połączeniu tekstur płytek, kolorów farb i materiałów blatów, aby to osiągnąć, może wydawać się zniechęcające, ale wykonawca może udzielić porady na temat opcji projektowych, które będą najlepiej pasować do Twojej łazienki.

Warto przeczytać